'Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği' Yasa Tasarısı 20 Temmuz 2016

'Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği' Yasa Tasarısı
Türkiye'nin en büyük sektörlerinden gayrimenkul sektörünün önemli temsilcileri olan emlakçılar, Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği yasası ile güvence altına alınacaklar.
 
Henüz tasarı aşamasında olan yasada, daha önce "emlakçı" olarak adlandırılan meslek grubu ikiye ayrılıyor; emlak müşavirliği ve emlak komisyoncuları. Emlak komisyoncuları, alım satım ve kiralama işlemlerinde aracılık ve bu gerekli hukuki işlemlerin takipçiliğini yapabilecekler. Emlak müşavirleri ise, komisyonculara ek olarak, tapu ve kadastro kayıtlarını inceleme, alanlarında bilirkişilik yapma gibi yetkilere de sahip olacaklar.
 
Tasarı yasalaştıktan sonra sadece lisans sahibi olanlar emlak müşavirliği ya da komisyonculuğu yapabilecek. Lisanslar Başbakanlığa bağlı Emlak Müşavirliği ve Komisyonculuğu Kurulu tarafından dağıtılacak. Emlak komisyonculuğu lisansı için çok fazla ön şart aranmazken müşavirlik için kriterler çok daha sıkı tutulacak. Emlak müşavirliği, sadece Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu ya da herhangi bir lisans bölümünden mezun olanlara açık olacak. Müşavirlik şirketi kurmak için en az üç lisanslı müşavir, 200 bin lira öz sermaye ve kadrolu veya sözleşmeli hukukçu bulundurma şartı aranacak. Bu şirketlerin lisansları sadece kendi bulundukları ilçede geçerli olsa da başka şehirlerde ve ilçelerde bulunan müşavirlik şirketleriyle işbirliği yapılmasına da izin verilecek. 6 ayı teorik 6 ayı pratik olmak üzere 1 yıllık eğitim sürecinin olduğu ve sadece yapılacak sınavlarda başarılı olan adayların alabileceği emlak müşavirliği lisansının ücreti, yasa tasarısında, 3 bin lira olarak belirlenmiş durumda.
 
Emlak komisyonculuğu için aranacak minimum lise veya dengi okullardan mezun olma şartı aranacak.  12 aylık bir eğitimin ardından, sınavı geçen adaylara verilecek olan emlak komisyonculuğu lisansının ücreti bin lira olacak. Hem emlak komisyonculuğu hem de müşavirlik lisansı, daha önce herhangi bir suçtan hapis cezası almamış olanlara verilecek. Bunun en büyük nedeni, gayrimenkul sektöründe sıklıkla gözlemlenen dolandırıcılıkların önüne geçmek.
 
Tasarının yasalaşması durumunda Emlak Müşavirliği ve Komisyonculuğu Kurulundan lisans almayan emlakçılar, kanun dışı sayılacak ve tespit edilmesi halinde iş yerleri kapatılacak. Yasayla birlikte emlak ücretlerine de düzenleme gelecek. Emlak ücretleri, kurulun belirlediği fiyatlardan farklı olamayacak. Aynı zamanda, emlakçılar, kurul bünyesinde oluşturulacak sigorta fonu ile koruma altına alınacak. Hizmet ve sigorta bedelleri, her yılın ocak ayında toplanan kurul üyeleri tarafından belirlenecek.
Kaynak:http://www.milliyetemlak.com/haber/-lisansli-emlak-komisyonculugu-ve-lisansli-emlak-musavirligi--yasa-tasarisi/haber.html?haberid=18716